یک صدم مردم ایران اینترنت پرسرعت دارند!

شادی فاضلی |


n00115598-b

جدیدترین آمار وضعیت اینترنت پرسرعت در ۱۳ کشور دنیا اعلام شد که براساس آن از هر ۱۰۰نفر در ایران یک نفر به اینترنت پرسرعت دسترسی دارد و کره جنوبی و نروژ در بالاترین رده های ضریب نفوذ اینترنت پرسرعت قرار دارند.

به گزارش افکار نیوز به نقل از آی تی ایران، کمبود اینترنت باند پهن – پرسرعت – در کشورهای در حال توسعه، این کشورها را از بسیاری از مزایای استفاده از فناوریهای روز اطلاعاتی دنیا محروم کرده است و این درحالی است که درحال حاضر کم کردن فاصله دیجیتالی میان کشورهای درحال توسعه و توسعه یافته می تواند به رفع بسیاری محدودیتها در این کشورها کمک کند و زمینه را برای توسعه فراهم آورد.

یک صدم مردم ایران اینترنت پرسرعت دارند!

آمارهای منتشر شده از وضعیت فعلی دسترسی به اینترنت پهن باند نشان می دهد که ضریب نفوذ اینترنت باند پهن در ایران یک درصد است و این به این معنی است که به ازای هر ۱۰۰ نفر در ایران یک نفر به اینترنت پرسرعت دسترسی دارد که این آمار با وجود آنکه براساس اهداف چشم انداز ۲۰ ساله کشور و نیز برنامه پنجم توسعه، ایران باید رتبه اول منطقه را از نظر علمی فناوری به خود اختصاص دهد، آنچنان چشمگیر به نظر نمی رسد.

براساس آمار منتشر شده از سوی مجمع فعالان فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال انقلاب اسلامی، ضریب نفوذ اینترنت پرسرعت در کشوری مانند کره جنوبی ۳۶ درصد است و این شاخص در نروژ ۳۵ درصد، آمریکا ۲۶ درصد و استرالیا ۲۵ درصد برآورد می‌شود.

درهمین حال ضریب نفوذ کشورهای درحال توسعه ای چون آرژانتین و ترکیه ۱۰ درصد، برزیل و مالزی ۷ درصد و عربستان و تونس ۵ درصد بوده و آفریقای جنوبی با ضریب نفوذ ۲ درصد و هند با ضریب نفوذ یک درصد تقریبا همگام با ایران در عرصه توسعه اینترنت باندپهن در حرکت هستند.

جدای از شاخص ضریب نفوذ اینترنت در کشورهای در حال توسعه که تنها به کمیت دسترسی توجه دارد نگاهی به فاکتور کیفیت دسترسی به اینترنت باندپهن نیز نشان می دهد که کشورهای ترکیه، امارات، چین، عربستان، آذربایجان، مالزی و عراق بالاتر از ایران قرار دارند.

آخرین آمارهای منتشر شده از سوی سازمان فناوری اطلاعات ایران شمار مشترکان اینترنت در کشور را حدود ۳۵ میلیون نفر تخمین می زند که تقریبا اکثر این کاربران به اینترنت کم سرعت دایل آپ با سرعت حدود ۶۰ کیلوبیت بر ثانیه دسترسی دارند.