گزارش اتحادیه بین‌المللی‌ مخابرات در زمینه کاربرد اینترنت در جهان

مدیریت سایت |


ITU-Logo

ساکنان مناطق روستایی از فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات بیش‌تر از سایرین نفع می‌برند زیرا این فناوری‌ها به‌طور بالقوه توان توزیع خدماتی را دارند که در غیر این صورت احتمالاً کم‌تر در دسترس قرار داشتند؛ خدماتی چون بهداشت الکترونیکی (e-health)، آموزش از راه دور، اطلاعات مربوط به قیمت محصولات کشاورزی، و غیره.

به گزارش سرویس فناوری اطلاعات خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، بر اساس گزارش اتحادیه بین‌المللی‌ مخابرات در زمینه کاربرد اینترنت در جهان، شواهد نشان می‌دهد که بین مناطق روستایی و شهری، به ویژه از نظر کاربرد اینترنت و کامپیوتر، تفاوت وجود دارد و افراد ساکن مناطق روستایی نسبت به شهریان کم‌تر از اینترنت استفاده می‌کنند. این در حالی است که تفاوت مذکور در کشورهای توسعه‌یافته و پردرآمد نسبتاً اندک و در کشورهای درحال‌توسعه زیاد است.

تفاوت میان مناطق روستایی و شهری در کشورهایی با اقتصاد پردرآمد، مانند سوییس و نیوزیلند، بسیار کم‌تر مشهود است. در واقع، از کشورهایی که داده‌هایشان موجود است، نیوزیلند از یکدست‌ترین میزان نفوذ کاربرد اینترنت در میان شهریان و روستاییان برخوردار است و این تفاوت تنها به میزان یک درصد است. در بسیاری از کشورهای درحال‌توسعه، از جمله در مراکش، پرو، کلمبیا، برزیل، اکوادور، شیلی، ترکیه و آذربایجان، کاربرد اینترنت در میان جمعیت شهرنشین بسیار بالاتر از ساکنان مناطق روستایی است.

در بسیاری از کشورهای آفریقایی، در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸، کسی از ساکنان مناطق روستایی از اینترنت استفاده نمی‌کرد و استفاده از اینترنت تقریباً به‌طور انحصاری به ساکنان مناطق شهری محدود می‌شد. در بورکینافاسو، رواندا، اتیوپی و موزامبیک کم‌تر از یک درصد ساکنان مناطق روستایی از اینترنت استفاده می‌کردند. در دو کشور آفریقایی که به‌طور قابل‌توجهی از این قاعده مستثنا بودند، موریتانی و کنیا، کاربرد اینترنت در میان روستاییان به ترتیب ۲۱٫۹ و ۱۳٫۵ درصد بود.

برای ساکنان بسیاری از کشورهای درحال‌توسعه، چه در مناطق روستایی و چه در مناطق شهری، امکانات اینترنت تجاری و مدارس مکان‌های اصلی دسترسی به اینترنت‌اند.

اما در آمریکای لاتین استفاده اینترنت در اماکن تجاری هنوز بسیار رواج دارد و این نکته به ویژه در مورد مناطق روستایی حائز اهمیت است زیرا روستاییان کمتر از شهرنشینان در منازل‌شان از اینترنت استفاده می‌کنند.

همراه با پیشرفت کشورها، احتمال کاربرد اینترنت در منازل یا از طریق وسایل موبایل افزایش می‌یابد اما در عین حال، امکانات عمومی تجاری در تسهیل دسترسی به اینترنت در کشورهای درحال‌توسعه و در مناطق روستایی نقش عمده‌ای ایفا می‌کنند.

درنهایت، اهمیت کافی‌نت‌ها در آفریقا شایان توجه ویژه است، زیرا تنها ۸ درصد از کاربران اینترنت در آفریقا در منازل‌شان از امکانات اینترنت برخوردارند و در بعضی کشورها موانعی بوروکراتیک نیز بر سر راه دسترسی به اینترنت در منازل وجود دارد.

به رغم اندک بودن کاربرد اینترنت در منازل، مثلاً در نیجریه ۸۹ درصد ازجمعیت (شهری و روستایی) کاربر اینترنت در سال ۲۰۰۸ از طریق کافی‌نت‌ها به اینترنت دسترسی داشتند و در کنیا نیز این رقم ۶۵ درصد بود (که میزان شهرنشینان به روستاییان ۷۵ در برابر ۶۲ کاربر بود).

این نکته نشان دهنده اهمیت پروژه‌هایی چون دهکده‌های دیجیتالی هیئت ICT‌ کنیاست که در آن به کارآفرینان برای ایجاد کافی‌نت وام داده می‌شود.

بر اساس اعلام سایت سازمان فناوری اطلاعات که این گزارش از آن برگرفته شده است، این یافته‌ها نه‌تنها حاکی از اهمیت دسترسی عموم به اینترنت است، بلکه نشان می‌دهد که الگوهای حرفه‌یی قابل اجرا می‌توانند بهترین راه‌حل برای مناطقی باشند که در آن‌ها مردم در منازل خود به اینترنت دسترسی ندارند.