وزیر ارتباطات خبر داد: ۱۶ برابر شدن پهنای باند اینترنت کشور

مدیریت سایت |


Information adventure

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به ۱۶ برابر شدن ظرفیت پهنای باند اینترنت در کشور طی چند سال اخیر گفت: پهنای باند اینترنت هم اکنون به ۵۰۰ گیگابیت بر ثانیه رسیده است.

به گزارش ایتنا به نقل از ایسنا، رضا تقی‌پور در همایش معرفی صد شرکت برتر ایران اظهار کرد: در حال حاضر بسیاری از داده‌های مورد نیاز کشور در خارج میزبانی می‌شوند که این وضعیت مطلوب نیست.

او با بیان این‌که برنامه‌ریزی شده سهم صادرات فناوری اطلاعات از صادرات غیر نفتی کشور به ۱.۵درصد برسد، گفت: هم‌چنین باید سهم فناوری اطلاعات از تولید ناخالص داخلی ایران بالغ بر دو درصد شود.

وزیر ارتباطات با اشاره به حضور تعداد زیادی از شرکت‌های ICT ایران در رده‌بندی صد شرکت برتر افزود: میزان سود شرکت‌های ICT موجود در رده‌بندی شرکت‌های برتر ایران همانند استاندارد جهانی بین ۳۰ تا ۴۰ درصد است.

در رده‌بندی صد شرکت برتر ایران از نظر شاخص فروش سه شرکت مخابرات ایران، ارتباطات سیار ایران و خدمات ارتباطی ایرانسل به ترتیب رده‌های ششم، یازدهم و بیست وسوم را به دست آوردند.

فروش شرکت مخابرات ایران در سال ۱۳۸۹ به ۶۴ هزار و ۱۸۵ میلیارد ریال رسید. فروش ارتباطات سیار و ایرانسل به ترتیب بالغ بر ۴۱ هزار و ۶۶ میلیارد ریال و ۲۷ هزار و ۱۰۱ میلیارد ریال شد.

هم‌چنین در میان صد شرکت برتر ایران، شرکت مخابرات ایران دارای بیشترین میزان سودآوری اعلام شد. شرکت ارتباطات سیار نیز در این زمینه رتبه سوم را به خود اختصاص داد.

شرکت مخابرات ایران و ارتباطات سیار به ترتیب رده‌های اول و دوم را بین شرکت‌های ایران از نظر شاخص ارزش بازار به‌دست آوردند.
از نظر شاخص اشتغال‌زایی نیز شرکت مخابرات ایران رده چهارم را به خود اختصاص داد.