وزیر ارتباطات تاکید کرد: ممنوعیت خرید محصولات خارجی در حوزه دولتی

مدیریت سایت |


Symbol-Stop

وزیر ارتباطات تاکید کرد: در راستای وجود مسائل امنیتی در حوزه دولتی، خرید محصولات خارجی در این حوزه را به صورت رسمی ممنوع کردیم؛ مگر این که تولید آن محصول در داخل کشور صورت نگیرد.

رضا تقی‌پور – وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات – در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه هنوز آن‌چنان که باید و شاید به محصولات بومی توجه نشده است اظهار کرد: توجه به محصولات بومی در حد و اندازه‌ای که مورد نظر دولت و حاکمیت است، در عمل محقق نمی‌شود.

وی با تاکید بر این که استفاده از توان بومی و داخلی جزو راهبردهای اصلی ما محسوب می‌شود گفت:‌ به اعتقاد من در کشور ما تولید دانش به خوبی انجام می‌شود و وجود دارد ولی متاسفانه به بهره‌وری اقتصادی نمی‌رسد بنابراین تمرکزمان را با توجه به واقعیت‌های موجود، برروی نرم‌افزار و امنیت گذاشتیم.

وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات با بیان اینکه تجهیزات مورد استفاده در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات به طور طبیعی دامنه وسیعی دارد، گفت: بر اساس آمارهای مختلف که از منابع مختلف از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت، مبادی ورودی و سایر دستگاه‌ها استخراج شده است، هم‌اکنون ۷۰ درصد اقلام مورد نیاز مانند، کابل، آنتن‌ها، دکل و کانکس در داخل تولید می‌شود.

تقی‌پور تاکید کرد: توصیه من به صاحبان صنایع و خدمات این است که باید آمادگی انجام پروژه‌های بزرگ را در کشور ایجاد کنند، البته ما شرکت‌های کوچک و متوسط خوبی درکشور داریم که تعداد آن‌ها خوب است ولی برداشت من این است که برای کارهای بزرگ کنسرسیومی نداریم که توانمندی داشته باشد از ابتدا تا انتهای پروژه کار را به صورت کاملا بومی انجام دهد.

وی با بیان اینکه خدمات ارزش افزوده، پهنای باند و ظرفیت IT کشور طی سه سال گذشته به‌طور میانگین هر ساله ۵۰ درصد افزایش داشته است تصریح کرد: توسعه در بخش خصوصی، تمرکز بر توسعه ظرفیت شبکه دیتا، توسعه خدمات ارزش افزوده، توجه به روستاها و ایجاد نقاط دسترسی در این مناطق از جمله ویژگی‌های این موج از نظر نوع مدیریت و فناوری است.