واردات نرم‌افزارهای امنیتی به کشور ممنوع شد!!!

مدیریت سایت |


n00021226-b

ایتنا – تقی‌پور: امنیت وارداتی، امنیت نیست و مانند قفلی است که کلید آن را از دزد خریده باشیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: شرایط کشور ما طوری نیست که سرعت اینترنت را بدون قید و شرط افزایش دهیم، شبکه ملی اطلاعات راه حلی است که برای رفع مشکل سرعت اینترنت پیدا کرده‌ایم.

به گزارش ایتنا از ایرنا، رضا تقی‌پور در آیین امضای منشور همکاری بین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران که با حضور تعدادی از اعضای اتاق ایران برگزار شد، اظهار داشت: با راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات پهنای باند لازم برای کسب و کارها فراهم خواهد شد.

وی افزود: پهنای باند، زیرساخت زیرساخت‌ها است، اگر یک بنگاه، آب،  برق لازم دارد، پهنای باند( دسترسی به اینترنت پرسرعت) زیرساخت اینها است.

تقی پور تاکید کرد که شبکه ملی اطلاعات جای اینترنت را نمی‌گیرد بلکه مکمل آن است و بستر اصلی تعاملات دولت الکترونیک است و با راه‌اندازی آن مشکل پهنای باند و امنیت فضای مجازی حل می‌شود.

وی افزود: درگذشته یک مدیریت یکپارچه برای پهنای باند اعمال نشده است و یک شبکه ‘وصله – پینه‌ای’ داشتیم که تا ۲ سال گذشته از نظر امنیت در سطح پایانی بود و اگر مشکلی ایجاد نشده، کمک خدا بوده است.

تقی پور پهنای باند اینترنت را به جاده تشبیه کرد و گفت: این جاده، امن نبود، اما در ۲ سال اخیر ۲۰ تا ۳۰ شرکت در زمینه امنیت شبکه شروع به کار کرده‌اند، با وجود تمام مراقبت‌ها، آسیب‌هایی هم دیده‌ایم که کم بوده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: اینترنت ذاتا ناامن، و شبکه ملی اطلاعات ذاتا امن است و امیدواریم با راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات، موضوع امنیت فضای مجازی نیز حل شود.

● در زمینه تولید تجهیزات مشکل داریم
تقی پور گفت: اعتراف می‌کنیم که در زمینه تولید تجهیزات و سخت‌افزار در داخل کشور موفق نبوده‌ایم.

وی افزود: بدون هیچ سابقه فنی چگونه می‌توانیم وارد بازار فناوری‌های نوین(های‌تک) شویم که توسط چند کمپانی بزرگ تسخیر شده است.

تقی پور اظهار داشت: در حوزه نرم‌افزاری، منابع انسانی غنی داریم، در زمینه امنیت شبکه نیز غیر از موارد محدود، نیاز به خارج نداریم، ولی در سیستم‌های ملی نرم‌افزاری مشکل داریم.

وزیر ارتباطات گفت: سیستم مالیات الکترونیک را در دنیا چند شرکت خاص می‌نویسد، نرم‌افزار Core بانکینک نیز توسط چند شرکت در دنیا تهیه می‌شود.

وی افزود: ستاد حمایت از صنعت داخلی را تشکیل داده‌ایم و قرار است نشست‌هایی با بخش خصوصی داشته باشند ولی کدام محصول داخلی است که در داخل تولید می‌شود که ما به اپراتورها اجازه داده‌ایم از خارج وارد کنند.

وی افزود: واردات ۱۸۰ قلم کالا را ممنوع شده است تا از تولیدات داخل استفاده شود ولی تکنولوژی در این عرصه پیچیده است و باید به جنگ کمپانی‌های بزرگ رفت.

وی افوزد: الگوی هند، الگوی خوبی است ولی شرایط فرهنگی کشور ما خاص است برای مثال هندی‌ها زبان انگلیسی را پذیرفته‌اند که کمک بزرگی به پیشرفت آنها در زمینه فناوری‌های نوین می‌کند.

● ممنوعیت واردات نرم‌افزارهای امنیتی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در حال حاضر واردات نرم‌افزارهای امنیتی ممنوع و بازار به سمت استفاده از محصولات داخلی هدایت شده است.

تقی پور افزود: در زمینه ورود نرم‌افزارهای امنیتی محکم ایستاده‌ایم، چرا که امنیت وارداتی، امنیت نیست و مانند قفلی است که کلید آن را از دزد خریده باشند.

وی افزود: خدمات ارتباطات و فناوری اطلاعات با وجود جاذبه‌ای که دارد، نیاز به یک تحریک و بازارسازی از سوی دولت دارد.

تقی پور اظهار داشت : اسم دولت دهم را دولت الکترونیک قرار دادیم و اهداف کمی را تعریف کردیم برای مثال ۸۰ درصد عملیات بانکداری در کشور تا پایان برنامه پنجم توسعه(تا پایان سال ۱۳۹۴ ) باید الکترونیکی شود.

وی افزود: توسعه فناوری اطلاعات مربوط به یک وزارتخانه نیست و یک فعالیت فرابخشی است و نیاز به تعامل همه حوزه‌ها دارد که با تشکیل کارگروه فاوا، این تعامل و هماهنگی دنبال می‌شود.

وی افزود: الان تحرکات خوبی در حوزه تجارت الکترونیک صورت گرفته است، هر چند بخاطر نواقصی که در زیرساخت‌های امنیتی وجود دارد هنوز به نتایج عملی نرسیده‌ایم ولی زیرساخت‌ها آماده شده است.

وی با بیان این نکته که بازار منتظر کسی نمی‌ماند و اگر نیازی در جامعه وجود داشته باشد، بازار به سرعت این نیاز را جواب می‌دهد، افزود: هنوز بخش خصوصی و شرکت‌های نرم‌افزاری توان پرداختن به پروژه‌های ملی را در سطح ملی ندارند که باید کمک کرد تا این توانایی شکل بگیرد.

سهم بخش فناوری اطلاعات در تولید ناخالص داخلی باید پنج برابر شود

تقی پور گفت: سهم بخش فناوری اطلاعات در تولید ناخالص داخلی در حال حاضر ۴/۰ درصد است که این رقم باید تا پایان برنامه پنجم توسعه پنج برابر افزایش یافته و به ۲ درصد برسد، بازار صبر نمی‌کند که توسعه اتفاق بیفتد.

● ۲۰درصد هزینه‌های شرکت‌های اینترنتی مربوط به خرید پهنای باند است
تقی پور در زمینه انحصاری بودن پهنای باند در کشور و گران بودن آن گفت: پهنای باندی که شرکت‌های توزیع کننده اینترنت دریافت می‌کنند فقط ۲۰ درصد هزینه‌های این شرکت‌ها را تشکیل می‌دهد، حتی اگر ما نرخ پهنای باندی که دولت به این شرکت‌ها می‌فروشد را به صفر برسانیم، قیمت اینترنت ارزان نمی‌شود، چرا که ۸۰ درصد هزینه این شرکت‌ها مربوط به سایر موارد است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد شورای رقابت گفت: شورای رقابت باید چارچوب را تعیین کند، ما رگولاتوری را در بخش داریم که تجربه نشان می‌دهد موفق است.

تقی پور در مورد بودجه حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: ۲۳ درصد درآمدهای بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات بعنوان بودجه به این بخش برمی‌گردد، در حالی که حوزه ما گسترده است و بیشتر باید سرمایه‌گذاری صورت بگیرد.

وی افزود: ۸/۱۲ ترابیت بر ثانیه قرارداد ترانزیت بسته‌ایم که اگر تحقق یابد قطب ترانزیت منطقه می‌شویم.