محکومیت سوء‌استفاده کشور‌های غربی از اینترنت

مدیریت سایت |


n00021535-b

ایتنا- تقی‌پور: “باید سوء‌استفاده از اینترنت را محکوم کنیم و آن را به مسیر اصلی‌اش و در خدمت همه بشریت قرار دهیم نه این‌که فقط برخی از کشور‌ها از این ابزار برای تخریب فرهنگ ملت‌ها و سوء‌استفاده از ملت‌ها استفاده کنند.”

خوشبختانه امروز با پیشرفت‌های علمی و فناوری که حاصل شده، امور مربوط به طراحی شبکه‌های ارتباطی و نرم‌افزار‌ها و امنیت فضای اطلاعات به دست متخصصان ایرانی و در داخل کشور انجام می‌شود.

به گزارش ایتنا به نقل از ایسنا، رضا تقی‌پور – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات – صبح امروز با محمد توفیق علاوی – وزیر ارتباطات عراق – دیدار و گفت‌وگو کردند.

تقی‌پور در این دیدار که در امارات کلاه‌فرنگی وزارت ارتباطات کشورمان برگزار شد، با بیان این‌که ملت بزرگ ایران ۳۴ سال پیش با انقلاب شکوهمند اسلامی ایران نهضت بزرگی را آفرید اظهار کرد: ما در منطقه تنها نیستیم و کشور‌هایی مثل عراق، لبنان، مصر، لیبی و یمن در این حرکت بزرگ اسلامی به این نهضت بزرگ رسیدند و ما همه این کشور‌ها را یک امت اسلامی و واحد می‌دانیم و امیدواریم روز‌به‌روز این اتحاد و وحدت بین کشور‌ها بیش‌تر شود.

وی گفت: امیدواریم سفر شما مایه توسعه همکاری در زمینه‌های مختلف به ویژه در زمینه‌های اطلاعات و ارتباطات باشد و خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران در دهه‌های اخیر پیشرفت خوبی در عرصه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات و دولت الکترونیکی داشته که ما همین جا این تجربیات را به ملت بزرگ عراق تقدیم و اعلام می‌کنیم که آماده هرگونه همکاری برای بازسازی عراق هستیم.

محمد توفیق علاوی – وزیر ارتباطات عراق – هم در این مراسم اظهار کرد: مساله مهمی که در سفر به ایران شاهد آن بودم، پیشرفت بسیاری عالی جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌ فناوری بود و در سال ۲۰۰۷ نیز به ایران سفر داشتم و از بعضی مناطق صنعتی بازدید کردم و امروز نیز شاهدیم که پیشرفت عالی در زمینه‌ ارتباطات و فناوری اطلاعات حاصل شده است.

او ادامه داد: ما به این پیشرفت افتخار می‌کنیم و آماده‌ استفاده از تجارب و فناوری شما در زمینه‌های مختلف هستیم که این باعث ارتباط بیش‌تر دو کشور خواهد شد.

وزیر ارتباطات عراق در ادامه اظهار کرد: معتقدم ارتباطات میان دو کشور از طریق وزارتخانه‌های ایران و عراق امکان‌پذیر است و وزارت ارتباطات ما نیز نقش اساسی در زمینه‌ ارتباطات در همه ابعاد خواهد داشت و معتقدیم می‌توانیم پروژه‌ها و طرح‌های مختلفی را میان دو کشور برنامه‌ریزی کنیم و از طریق کابل‌های نوری و گسترش همکاری گام‌های بلندی را برای ارتباط بین دو کشور برداریم.

وی گفت: این روزها که بحث تحریم‌ها مطرح شده، ما به عنوان کشور همسایه ایران بنا بر روابط ویژه و متمایزی که با این کشور داریم، به سازمان ملل اعلام کردیم که ما را خارج از این قطع‌نامه بدانند چون خواستار همکاری در تمامی زمینه‌ها با ایران هستیم.

رضا تقی‌پور هم در ادامه اظهار کرد: امروز متاسفانه کشور‌های غربی و در راس آنها آمریکا از ابزار اینترنت برای جاسوسی و مقاصد این‌گونه استفاده می‌کنند، قطعا ما به اتفاق شما و بقیه ملت‌های بزرگ و آزاد باید این سوء‌استفاده از اینترنت را محکوم کنیم و آن را به مسیر اصلی‌اش و در خدمت همه بشریت قرار دهیم نه این‌که فقط برخی از کشور‌ها از این ابزار برای تخریب فرهنگ ملت‌ها و سوء‌استفاده از ملت‌ها استفاده کنند. ما این نهضت در زمینه اینترنت را آغاز کردیم و به اتفاق سایر ملل این کار را پیش می‌بریم.

تقی‌پور هم‌چنین در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران گفت: ما در حال حاضر از چندین درگاه از طریق کانال‌های ارتباطی بحث ارتباطات و اتصالات بین ایران و عراق را داریم و با توجه به حجم مسافرت‌ها که بین دو کشور صورت می‌گیرد، در عرصه‌ مخابرات و هم در زمینه پستی، با توجه به ارتباطاتی که به صورت روزانه از مسیرهای مختلف بین پست ایران و عراق وجود دارد، یکی از بهترین همکاری‌ها در منطقه با کشور عراق داریم.

او ادامه داد: از این منظر نه تنها مشکلی در بحث ارتباطات بین دو کشور وجود ندارد، بلکه یکی از بهترین و پیشرفته‌ترین ارتباطات را با توجه به حجم گردشگری بین دو کشور داریم.

هم‌چنین وزیر ارتباطات عراق تاکید کرد: طی چند روزی که در ایران بودم، شاهد پیشرفت گسترده‌ ایران در زمینه ارتباطات بودیم و در شهر مشهد از برخی کارخانجات بازدید کرده و معتقدم که ایران به صورت دقیق و ویژه‌ای در این زمینه کار کرده و پیشرفت‌های عالی در زمینه‌ ارتباطات و مخابرات داشته است.

او ادامه داد: من خواستار گسترش ارتباطات بین دو کشور هستم و موانع موجود در این مسیر برداشته می‌شود و طی روزهای آینده به‌صورت مفصل در زمینه‌ ایجاد همکاری در زمینه فناوری خواهیم داشت.

وزیر ارتباطات عراق اظهار کرد: ما در زمینه ارتباطات برای سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌ای برنامه‌ریزی کردیم و همچنین در برنامه داریم که شبکه کابل نوری را به تمامی مناطق عراق برسانیم و شرکت‌های ایرانی می‌توانند از این طریق مشارکت داشته باشند و ما خواستار همکاری با شرکت‌های ایرانی در زمینه اینترنت هستیم و برنامه‌هایی را در زمینه پست نیز داریم.

او تاکید کرد: در حال حاضر ۱۲ هزار کیلومتر کابل نوری داریم که آن را به ۲۰ هزار کیلومتر خواهیم رساند و با همکاری با دیگر کشور‌ها درصدد گسترش این میزان هستیم.

وی گفت: در زمینه ماکروویو هم دو خط از شمال و جنوب و از شرق و غرب وجود دارد و در این زمینه در سطح خوبی قرار داریم ولی نیاز به تقویت بیش‌تر دارد و هم‌چنین برنامه‌ریزی کردیم که آن را به کلیه مناطق در عراق بسط و گسترش دهیم.