جزییات جدید شبکه ملی اطلاعات اعلام شد

شادی فاضلی |


internet

۱۴ شهریور ۱۳۹۱ - ایسنا- براساس برنامه‌ی پنجم توسعه لازم است تا پایان سال ۹۴ حدود ۶۰ درصد از خانواده‌ها و تمام کسب‌وکار‌ها به اینترنت پرسرعت دسترسی داشته باشند. 

علی حکیم جوادی رییس سازمان فن‌آوری اطلاعات با باین مطلب فوق گفت: در این میان زیرساخت‌ها مهم‌ترین نقش را دارند و در زمینه‌ دسترسی لازم است، اقدامات مهمی در رابطه با زیرساخت‌‌ها صورت بگیرد تا سایر موارد طبق برنامه پیش برود. 

حکیم‌جوادی با اشاره به این‌که طبق برنامه‌ پنجم توسعه لازم بوده که تمام دستگاه‌ها‌ی اجرایی کشور نیز به شبکه‌ی ملی متصل شوند، توضیح داد: طبق برنامه‌ی پنجم توسعه لازم بود که تمام دستگاه‌ها تا دو سال دیگر به این شبکه متصل شوند که خوشبختانه با دستور شخص رییس جمهوری این مرحله‌ فشرده‌سازی شده و قرار بر این است که تمام دستگاه‌ها ظرف مدت دو ماه به این شبکه متصل شوند. 

معاون وزیر ICT در ادامه عنوان کرد: بدین ترتیب بحث زیرساخت‌ها که یکی از مباحث مورد نظر وزارتخانه بود به این ترتیب مورد توجه جدی قرار گرفت و در حال حاضر تامین زیرساخت‌های لازم و ورودی‌های مورد نیاز در شرکت ارتباطات زیرساخت مورد پیگیری قرار دارد. 

اما حکیم‌جوادی در ادامه‌ی صحبت‌های خود از مدل جدید وزیر ارتباطات برای این شبکه خبر داد و افزود: امسال وزیر محترم ICT برای شبکه‌ ملی اطلاعات مدل جدیدی ارائه کردند و کار حالت رسمی‌تری به خود گرفت و بدین ترتیب این طرح در وزارتخانه حالتی فراسازمانی پیدا کرد و قرار شد اعضای مختلف از نظر علمی و اجرایی سرعت اجرای این طرح را افزایش دهند. 

وی با بیان این‌که در قالب این طرح نمایندگانی از شرکت ارتباطات زیرساخت، سازمان تنظیم مقررات رادیویی، موسسه تحقیقات فاوا و سازمان فن‌آوری اطلاعات کمیته‌ای مشترک راه‌اندازی کرده‌اند، گفت: از طرف شخص وزیر مسوولیت این کمیته به بنده واگذار شده و البته اگر لازم باشد در مراحل بعدی بخش‌های دیگری مانند مخابرات نیز به این کمیته خواهند پیوست تا ادامه کار هرچه سریع‌تر پیگیری شود و بحث راه‌اندازی این شبکه به شکلی فراسازمانی دنبال شود. 

حکیم‌‌جوادی در ادامه یاد‌آور شد: البته در کنار تمام این موارد برای راه‌اندازی شبکه‌ی ملی اطلاعات لازم است مواردی چون موتور جست‌وجوی ملی و … نیز مورد توجه قرار گیرد. 

وی ادامه داد: خوشبختانه در این زمینه بخش خصوصی به شدت ابراز علاقه‌مندی کرده و ما هم در حال آماده‌سازی شرایط مناسب هستیم تا بخش خصوصی با راحتی هرچه بیشتر بتواند به مشارکت در این زمینه بپردازد. 

رییس سازمان فن‌آوری اطلاعات هم‌چنین به بحث راه‌اندازی ای‌میل‌های ایرانی اشاره کرد و گفت: ای‌میل‌ ایرانی یکی‌دیگر از مواردی است که می‌تواند به عنوان زیرساخت به کمک شبکه‌ی ملی اطلاعات بیاید. در این بخش هم تاکنون سه یا چهار ای‌میل معرفی شده و بخش خصوصی نیز علاقه‌مند است ای‌میل‌های مدنظر خود را معرفی کند. 

حکیم‌جوادی هم‌چنین عنوان کرد: بیشترین انتظار ما از شبکه‌ ملی اطلاعات، ارائه‌ خدمات است. اکنون مدتی است که شبکه‌‌ای علمی در تهران ایجاد شده است و ما امیدواریم این شبکه در شهرستان‌ها نیز راه‌اندازی شود تا به تولید محتوای لازم و مناسب برای کشور اقدام شود، چرا که تولید محتوا یکی از نکات دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد.