جای خالی دانشگاه‌های ایران در اتحادیه جهانی مخابرات

مدیریت سایت |


images (5)

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه تقویت ارتباط دانشگاه و صنعت نیازمند رویکرد فراسازمانی است از حمایت این وزارتخانه از دانشگاهها‌ برای حضور در اتحادیه جهانی مخابرات خبر داد.

به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، تقی‌پور که در افتتاحیه پانزدهمین‌ کنگره سراسری همکاری‌های دولت، دانشگاه‌ و صنعت در دانشگاه صنعتی امیرکبیر سخن می‌گفت، اظهار کرد: در دنیای امروز هر لحظه شاهد افزایش دانش بشر و روند پرشتاب تبدیل آن به فناوری و ورود آن به جامعه و چرخه اقتصاد جوامع هستیم که رقابت‌های پیچیده وسختی در سطح فناوری در جریان است.

وی با بیان اینکه علم، فناوری، صنعت، بازار و تولید ثروت (سرمایه) از جمله عناصر چرخه (اکوسیستم) تبدیل علم به ثروت است، تصریح کرد: سهم ایران در برخی از عناصر چرخه‌ تبدیل علم به ثروت بیش از کشورهای دیگر است، اما این سوال مطرح می‌شود که چرا با این همه فعالیت‌های صورت گرفته و قوانین مدون نوشته شده و سرمایه‌گذاری‌های مناسب، شاهد نتایج و خروجی‌های درخور آن نیستیم. به نظر می‌رسد مشکل در انتخاب الگوی بومی در کشور برای این چرخه است که باید به نواقص این چرخه توجه کرده و با آسیب‌شناسی درست به دنبال مدل بومی باشیم.

وزیر ارتباطات ادامه داد: تحقیقات به عنوان یک لایه در بین عناصر چرخه علم به ثروت جاری و ساری است و به نظر می‌رسد که یکی از مشکلات این چرخه مسائل عمدتا مدیریتی بخش تحقیقات است.

تقی‌پور با بیان اینکه در صورت در نظر گرفتن دانشگاه‌های کشور به عنوان مراکز صرف علمی و آموزشی می‌توان به آنها نمره قابل قبولی را داد، اظهار کرد: این در حالی است که باید در راستای تکمیل چرخه علم به ثروت، نواقص بسیاری را برطرف کرده و حلقه‌های این چرخه را کامل کرد.

وی با اشاره به اینکه در تکمیل چرخه تبدیل علم به ثروت به الگوهای فراسازمانی و فرابخشی نیاز داریم در خصوص برخی از فعالیت‌های انجام شده در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در زمینه ارتباط صنعت و فناوری خاطر نشان کرد: انعقاد قراردادهای بسیار با دانشگاه‌های کشور و استفاده از پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و دکتری جزو اقداماتی است که در این زمینه صورت گرفته، اما هنوز این ارتباط به نحوی که بتواند بین این دو بخش پیوند برقرار کند، وجود ندارد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه کرد: در برقراری ارتباط صنعت و فناوری چندین مانع و مشکل وجود دارد که می‌توان به آموزش محور بودن قالب دانشگاه‌ها و قائل بودن امتیاز بیشتر برای انتشار مقالات علمی در برابر فعالیت‌های صنعتی در آمار علمی اساتید و اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها اشاره کرد.

وی با بیان اینکه همانطور که برخی از دانشگاه‌های خارجی بخش‌هایی به عنوان بازاریابی داشته و نیروهای زبده در این حوزه را جذب کرده‌اند، در دانشگاه‌های کشور نیز باید به این نکته توجه داشت، ادامه داد: تشکیل معاونت فناوری و صنعت برای برقراری و گسترش و ارتباط صنعت و دانشگاه‌ها یکی از پیشنهاد‌هایی است که می‌تواند در این زمینه مطرح شود و به نظر می رسد با توجه به اینکه ماموریت اصلی حوزه فناوری اطلاعات، مدیریت دانش است، می‌توان از این پتانسیل برای به گردش درآوردن چرخه تبدیل علم به صنعت کمک گرفت.

وی افزود: ارتباط صنعت و دانشگاه باید از یک رابطه خشک و قراردادی خارج و به رابطه ای پایدار و استراتژیک تبدیل شود تا بتوان یک مدل مشخص بومی شده را الگو قرار داد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، الزام بخش‌های دولتی و خصوصی به داشتن مراکز تحقیق و توسعه را یکی از راهکارهای تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه برشمرد و عنوان کرد:‌ در اتحادیه جهانی مخابرات ۳۷ دانشگاه از ۲۷ کشور حاضرند که متاسفانه دانشگاهی از ایران در آن وجود ندارد و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از داوطلبان حضور در این اتحادیه حمایت می‌کند.

تقی پور ادامه داد: در حال حاضر ۵۰ درصد از صادرات غیرنفتی به محصولات پتروشیمی اختصاص دارد که ناشی از توسعه این صنعت در کشور است و اشتغال‌زایی و پیشرفت صنایع مرتبط با پتروشیمی را به همراه داشته است. همچنین در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در بخش نرم‌افزاری و امنیت حرف های زیادی برای گفتن داریم که ناشی از نیروی انسانی ماهر و دانش بالا است که امیدواریم بتوانیم در راستای دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز توسعه گام برداریم.