برنامه‌های سرپرست جدید وزارت ارتباطات

شادی فاضلی |


ali nikzad

نیکزاد در مراسم معارفه به عنوان سرپرست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: نزدیک به ۷۰ درصد جمعیت کشور در ۱۰ کلان شهر زندگی می‌کنند و مانند ترانزیت بنادر و هوانوردی، ترانزیت ارتباطات نیز برای ما مهم است.

به گزارش سه نسل ، علی نیکزاد امروز در مراسمی به عنوان سرپرست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات معارفه شد.

نیکزاد در این مراسم با سخنانی بیشتر فیزیکی سعی به توضیح و توصیف حوزه فضای مجازی و فناوری اطلاعات کرد.

نیکزاد طی سخنانی گفت: دلیل اینکه در نام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بخش ارتباطات بیش از فناوری اطلاعات آمده، این است که در گذشته بیشتر ارتباطات از جنس پست و تلگراف بوده است.

سرپرست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در حالیکه در دنیا سهم GDP از توسعه فناوری اطلاعات ۱۰ درصد هدفگذاری می‌شود در ایران این میزان بین یک تا ۲ درصد است.

وی گفت: در ایران نزدیک به ۷۰ درصد جمعیت در شهرها و در ۱۰ کلانشهر زندگی می‌کنند که با استفاده از بانکداری الکترونیک می‌توان ابعاد مختلف زندگی مردم شهرها را تسهیل کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در جنگ نرم هر کس اشراف اطلاعاتی داشته باشد پیروز جنگ سایبری است و دستیابی به اطلاعات با امنیت کشور ارتباط مستقیم دارد.

نیکزاد همچنین گفت: پیش از برگزاری جلسه معارفه با دوستان در وزارت ارتباطات صحبت کرده‌ام و می‌دانم که کارهای خوبی تاکنون انجام شده و باید ادامه یابد.
سرپرست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات یادآور شد: همانطور که ترانزیت بنادر و هوانوردی برای کشور اهمیت دارد، تبدیل شدن ایران هاب منطقه و ترانزیت اطلاعات نیز برای ما اهمیت دارد.

نیکزاد گفت: باید در نظر داشته باشیم که اگر بخواهند به نظام آسیب برسانند، به کل نظام آسیب می‌زنند؛ نه اینکه من باشم و میز من باشد و باقی از بین برود پس همه باید در زمینه دفاع سایبری دست به دست هم دهیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به چند برنامه کلی برای زیرمجموعه‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: براساس هماهنگی انجام شده با مدیریت پست بانک، قرار نیست این بانک وام‌های چند صد میلیارد تومانی بدهد؛ بلکه عزت پست بانک همانگونه که از نام آن مشخص است برای بانکداری و ارائه تحصیلات به روستاییان است؛ همچنانکه در بانک مسکن افتخار داریم که وام‌های هزار میلیارد تومانی ندادیم.

سرپرست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: توجه به راه‌اندازی سیستم عامل بومی، افزایش ضریب نفوذ اینترنت و افزایش پهنه باند از دیگر اقداماتی است که در این وزارتخانه باید دنبال شود.