بررسی قیمت اینترنت در گفت‌وگو با متولی اینترنت کشور

شادی فاضلی |


8cd54b6dbde460dcccad30e9d5c9c61f

ایتنا – ممکن است یک فرد در خارج از ایران برای یک پکیچ اینترنتی ماهانه ۴۰ تا ۵۰ دلار هزینه کند و بسیار هم راضی باشد، اما اینجا اگر فرد ماهانه ۱۰ هزار تومان برای اینترنت پرداخت کند، برایش سخت است و فکر می‌کند این عدد رقمی بالا است.

قیمت اینترنت در کشور یکی از مسائلی است که گلایه‌های کاربران را به دنبال دارد، اگرچه در این زمینه آمار دقیقی درباره‌ی وضعیت ایران در جهان وجود ندارد، اما به هرحال قیمت‌های فعلی به گونه‌ای است که بسیاری از مشترکان آن را بالا می‌دانند اما در این باره رئیس سازمان فناوری اطلاعات معتقد است که بحث قیمت اینترنت امری نسبی است. 

به گزارش ایتنا علی‌ حکیم‌جوادی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: باید توجه داشته باشیم که امروز در دنیا پهنای باند دیگر به صورت ماده‌ اولیه و خام به کسی فروخته نمی‌شود و شما همواره یک سرویس تهیه می‌کنید که ممکن است این سرویس قابلیت‌های متعدد داشته باشد. 

وی ادامه داد: ممکن است یک فرد در خارج از ایران برای یک پکیچ اینترنتی ماهانه ۴۰ تا ۵۰ دلار هزینه کند و بسیار هم راضی باشد، اما اینجا اگر فرد ماهانه ۱۰ هزار تومان برای اینترنت پرداخت کند، برایش سخت است و فکر می‌کند این عدد رقمی بالا است. 

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ادامه داد: به هرحال این مقایسه‌ها همیشه وجود دارد، اما همان‌طور که گفتم اکنون بسیاری از کشور‌ها به سمتی می‌روند که پهنای باند را به تنهایی واگذار نکنند و خوشبختانه این نگاه در کشور ما هم وجود دارد که شرکت‌ها را به سمتی سوق دهیم که به جایی که پهنای باند را در اختیار کاربران قرار دهند، به سمت تولید محتوا و ایجاد اشتغال گام بردارند و به این ترتیب کاربران را ترغیب کرده و ضریب‌ نفوذ اینترنت را بالا ببرند.