ایران به هاب منطقه تبدیل می‌شود؟

مدیریت سایت |


n00021600-b

ایتنا- شبکه مخابراتی کشور در حال حاضر در مرحله گذر از فناوری TDM به NGN است.

شرکت ارتباطات زیرساخت در جهت افزایش کیفیت و امنیت ارتباطات صادره و وارده به کشور به راه‌اندازی شبکه سیگنالینگ سراسری که در بلندمدت ایران را به هاب منطقه تبدیل خواهد می‌کند، اقدام کرد.

به گزارش ایتنا به نقل از ایسنا، شرکت ارتباطات زیرساخت کشور با استفاده از شبکه توانمند مراکز سوئیچ (مشتمل بر یک صد مرکز سوئیچ راه دور و سه مرکز سوئیچ بین‌الملل) توانسته ارتباط مخابراتی اقصی نقاط کشور با یکدیگر و ارتباط مخابراتی کشور با سایر کشورهای دنیا را برقرار کند.

این شبکه که به‌عنوان یکی از مهم‌ترین پروژه‌های زیرساخت از آن یاد می‌شود در حال حاضر به صورت کامل زیر بار قرار دارد و در حال ارائه سرویس است.
در راستای ایجاد بستری مناسب برای حمل پیام‌های سیگنالینگی بین مراکز فوق و آماده‌سازی شبکه مخابراتی کشور برای ارائه سرویس‌های جدید، شرکت ارتباطات زیرساخت به پیاده‌سازی شبکه سیگنالینگ مستقل سراسری اقدام کرده و هدف از ایجاد این شبکه افزایش کیفیت و امنیت ارتباطات مخابراتی کشور در سطح ملی و بین المللی به بهترین شکل ممکن بوده است.

پیش از استارت خوردن چنین طرحی بود که حرف و حدیث بر سر ترانزیت ارتباطات بین‌الملل بالا گرفت و بسیاری انجام چنین طرح بزرگی را حداقل ظرف مدت چند سال نشدنی می‌دانستند که البته امروز این شبکه به صورت کامل ارائه سرویس‌های سیگنالینگی اپراتورها را برعهده دارد و در راستای رسالت ترانزیت ارتباطات بین‌المللی سایر کشورها در منطقه ایفای نقش می‌کنند تا ایران را در پست هاب منطقه قرار دهد.

مدیر کل طرح و مهندسی سوییچ شرکت ارتباطات زیرساخت، با اشاره به اینکه در این طرح امکان ارائه سرویس شبکه‌های نسل آینده NGN پیش‌بینی شده است، اظهار کرد: با راه‌اندازی این پروژه شرکت ارتباطات زیرساخت با برخورداری از یک شبکه مستقل سیگنالینگ، تمامی ارتباطات بین مراکز سوییچ زیرساخت با یکدیگر را تامین و علاوه بر آن ارتباطات با سایر اپراتورهای مخابراتی را با کیفیت بالا و امنیت کامل برقرار کرده است.

وی گفت: ظرفیت شبکه بالغ بر ۶۶۰۰ لینک سیگنالینگ پرظرفیت و کم ظرفیت است که در نوع خود در ردیف شبکه‌های سیگنالینگ بزرگ در دنیا به حساب می‌آید.

شمس در پاسخ به این سوال که شبکه‌های رایج دنیا با ۶۶۰۰ لینک سیگنالینگ کدام کشورها هستند و الگوی کشور ما کدامیک بوده است؟اذعان کرد: تعداد زیادی از کشورهای بزرگ در سطح جهان در حال حاضر از شبکه‌های سیگنالینگ مستقل استفاده می‌کنند که آمار دقیقی از وضعیت و کمیت تعداد لینک‌های سیگنالینگی آنها موجود نیست. اما مراکز ترانزیت سیگنالینگ با این حجم از لینک‌های ارتباطی جزء شبکه‌های بزرگ و به‌عبارتی در سطح کریرهای بزرگ مخابراتی است.

گفته شده که SSTP به منظور افزایش امنیت و جلوگیری از احتمال هرگونه هک شدن تجهیزات، کاملا اختصاصی طراحی شده و از طریق شبکه عمومی دیتا و اینترنت قابل دسترسی نیست و این یکی از شاخصه‌هایی است که به تازگی در سایر بخش‌ها نیز به آن توجه شده و مسوولان درصدد رعایت آن هستند.

استفاده از فناوری‌های نوین به منظور بسترسازی لازم جهت مرحله گذر از شبکه TDM به NGN، مدیریت متمرکز و کاهش هزینه‌های نگهداری با استفاده از ساده‌سازی شبکه، تامین ارتباطات بین اپراتورهای مخابراتی ثابت و سیار و همچنین تفکیک و تعیین حجم ترافیک ارتباطات بین آنها (Accounting&Screening) در راستای ایفای وظایف اساس نامه‌ای و تقویت دروازه‌های بین‌المللی شبکه زیرساخت در راستای تحقق شعار “ایران هاب منطقه” بخشی از اهداف راه‌اندازی چنین شبکه‌ای بوده است.

یکی از مباحثی که به مرور به دغدغه برای کارشناسان حوزه امنیت تبدیل شد، این بود که حفظ امنیت و زیرساخت پشتیبان از چه طریق محیا می‌شود که با جداسازی این شبکه از سایر شبکه‌های با قابلیت دسترسی و طراحی آن به صورت اختصاصی باید گفت که چالش اول برطرف شد و اما برای موضوع دوم نیز طراحی شبکه در دو PLAN مجزا جهت حفظ امنیت شبکه صورت گرفت.

علاوه بر این، مدیریت و کنترل شبکه از دو نقطه جهت حفظ امنیت شبکه در موارد اضطراری برقرار شد که به نوعی همان لایه پشتیبان را متصور شد.

اگر تمامی مزیت اجرای چنین شبکه‌ای را در ردیفی فرض کنیم، این امکان تعامل این شبکه با شبکه‌های نسل آینده است که البته شمس درباره سرویس شبکه‌های نسل آینده عنوان کرد: شبکه‌های نسل آینده یا Next Generation Network شبکه‌هایی مبتنی بر سوئیچینگ بسته‌ای بوده که در راستای استفاده بهینه از منابع شبکه و ارائه سرویس‌های جدید در حال پیاده‌سازی در شبکه‌های مخابراتی هستند.

وی افزود: این شبکه‌ها برخلاف شبکه‌های مبتنی بر فناوری TDM از انعطاف‌پذیری بالاتری برخوردار بوده و با توجه به تفکیک لایه‌های سوئیچ، کنترل، مدیریت و سرویس توانمندی بالاتری را دارا هستند که البته شبکه مخابراتی کشور نیز در حال حاضر در مرحله گذر از فناوری TDM به NGN است.

یکی از خصلت‌های دیگر شبکه سیگنالینگ که قدرت پردازش بالا و تعداد زیاد لینک‌های سیگنالینگی در یک نود از شبکه است که به گفته مدیر کل طرح و مهندسی Switch تعداد نودهای شبکه سیگنالینگ سراسری ۱۶ نقطه است که در ۸ شهر بزرگ کشور پیاده‌سازی شده (در هر شهر ۲ مرکز برای افزایش ضریب پایداری سرویس) و البته تعداد لینک‌های سیگنالینگ بسته به حجم ارتباطات و سرویس‌های ارائه شده در مسیرهای ارتباطی دارد که کم‌ترین آن دو لینک است.

این امید می‌رود که در راستای ایفای نقش SSTP تعداد چهار مرکز سوئیچ حال حاضر که تمامی ارتباطات وارده و صادره بین الملل کلیه اپراتورهای ثابت و سیار فعال شبکه مخابراتی کشور را حمل می‌کند، بیش از این تعداد شود و ایران را به تنها هاب عظیم منطقه تبدیل کند.