امسال ۹ ابررایانه ملی راه اندازی می‌شود

مدیریت سایت |


100951508236

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: ۹ ابررایانه تا پایان امسال راه اندازی می شود و بدین ترتیب شبکه ‘گرید ملی ‘ شکل می گیرد.
شبکه گرید متشکل از مجموعه ای از ابررایانه است که وظیفه پردازش اطلاعات با حجم زیاد مانند محاسبات ریاضی ، هواشناسی و ماهواره را برعهده دارند .
دکتر ‘نسرین سلطانخواه’ در گفت و گو با ایرنا افزود: ابررایانه های امیرکبیر و شیخ بهایی در سال ۸۹ راه اندازی شد و قرار است تا پایان امسال نیز با ایجاد و اتصال ۹ پایگاه دیگر به این دو مرکز اصلی ، شبکه گرید ملی متشکل از ۱۱ ابررایانه راه اندازی شود.
وی افزود: ۹ ابررایانه دیگر به زودی در مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی نقاط مختلف کشور از جمله شیراز، آذربایجان، دو نقطه در تهران و دیگر استان ها راه اندازی خواهد شد.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری خاطرنشان کرد: ابررایانه های یادشده به طور متوسط دارای توان پردازش سه ترافلاپس هستند و به عنوان ابررایانه های جانبی به ابررایانش های اصلی و مادر که همان ابررایانه شیخ بهایی و امیرکبیر هستند ، متصل می شوند.
سلطانخواه همچنین از تولید نرم افزارهای فرهنگی مورد استفاده در شبکه ملی فرهنگ کشور با استفاده از ابررایانه های دانشگاه صنعتی امیرکبیر و اصفهان خبر داد و گفت: در شورای راهبری شبکه ملی فرهنگ مقرر شد تا نرم افزارهای فرهنگی با قابلیت حجم بالای عملیات توسط متخصصان دانشگاه صنعتی شریف تولید شوند و از ظرفیت های ابررایانه های دانشگاه های امیر کبیر و اصفهان نیزدر این زمینه استفاده شود .